Dovolená v zkušební době: Máte na ni nárok?

Zkušební doba: Co to je?

Zkušební doba je období na začátku pracovního poměru, které slouží jak zaměstnavateli, tak i zaměstnanci k ověření, zda je daná práce a pracovní prostředí pro ně to pravé. Během zkušební doby platí pro obě strany mírnější podmínky pro ukončení pracovního poměru.

Co se týče dovolené během zkušební doby, i v tomto období vám vzniká nárok na dovolenou. Za každý měsíc zkušební doby vám náleží jedna dvanáctina z celkového nároku na dovolenou za kalendářní rok. Zaměstnavatel vám ale nemusí dovolenou během zkušební doby povolit, i když o ni požádáte. Může se stát, že budete muset počkat s čerpáním dovolené až po uplynutí zkušební doby.

Naopak, pokud se rozhodnete dát výpověď během zkušební doby, nemusíte krátce před jejím koncem nastoupit do práce, abyste si vyčerpali zbývající dny dovolené. Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní lhůty, i když v té době budete čerpat dovolenou.

Nárok na dovolenou během zkušební doby

Mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů si klade otázku, jak je to s dovolenou během zkušební doby. Má na ni zaměstnanec vůbec nárok? Odpověď zní ano, i během zkušební doby má zaměstnanec právo na dovolenou. Zákoník práce v tomto ohledu nerozlišuje mezi zaměstnanci ve zkušební době a těmi, kteří ji již mají za sebou. Nárok na dovolenou vzniká po odpracování 60 dnů u daného zaměstnavatele. Během zkušební doby však zaměstnanec nemá nárok na celou dovolenou, ale pouze na její poměrnou část. Ta se vypočítá tak, že se celkový počet dní dovolené vydělí 12 a vynásobí počtem měsíců trvání pracovního poměru. Pokud tedy zaměstnanec nastoupí do práce 1. ledna a zkušební doba mu končí 31. března, má nárok na 1/4 své roční dovolené. Je důležité si uvědomit, že zkušební doba se do dovolené nepočítá. To znamená, že pokud je zaměstnanec během zkušební doby na dovolené, tato doba se mu do zkušební doby nezapočítává.

Výpočet dovolené během zkušební doby

Zkušební doba je pro mnoho zaměstnanců obdobím nejistoty, ale i během ní jim náleží určité benefity, včetně dovolené. Výpočet dovolené během zkušební doby se řídí stejnými pravidly jako u běžných zaměstnanců. Zaměstnanci vzniká nárok na dovolenou za každý odpracovaný měsíc, a to v délce jedné dvanáctiny ročního nároku. Pokud tedy zaměstnanec nastoupí do práce například 1. března a jeho zkušební doba trvá tři měsíce, bude mu za tuto dobu náležet čtvrtina ročního nároku na dovolenou. Délka dovolené se pak odvíjí od délky pracovního poměru a počtu odpracovaných let u daného zaměstnavatele. Je důležité si uvědomit, že dovolená během zkušební doby není automatická a je potřeba se na ní se zaměstnavatelem domluvit. Zaměstnavatel má právo dovolenou během zkušební doby zamítnout, a to i bez udání důvodu.

zkušební doba dovolená

Dohoda o dovolené se zaměstnavatelem

Během zkušební doby se na vás vztahuje zákoník práce, včetně práva na dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká po odpracování 60 dnů u zaměstnavatele. Za každý měsíc práce máte nárok na jednu dvanáctinu z celkové roční dovolené. Pokud tedy máte nárok na 4 týdny dovolené ročně a odpracujete celý měsíc během zkušební doby, máte nárok na 2 dny dovolené (4 týdny / 12 měsíců = 1/3 týdne, tj. 2 pracovní dny). Dohoda se zaměstnavatelem o čerpání dovolené během zkušební doby je možná, ale zaměstnavatel vám ji nemusí schválit. Zaměstnavatel může vaši žádost o dovolenou během zkušební doby zamítnout, pokud by vaše nepřítomnost vážně ohrozila chod firmy. Je vhodné se se zaměstnavatelem o dovolené během zkušební doby domluvit předem a najít kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám.

Zamítnutí dovolené během zkušební doby

Zaměstnanec má během zkušební doby nárok na dovolenou za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci. Zkušební doba neslouží k tomu, aby zaměstnavatel krátil zaměstnance na jejich právech, ale k oboustrannému ověření, zda pracovní poměr bude vyhovovat. Zaměstnavatel tedy nemůže odmítnout žádost o dovolenou pouze z důvodu, že je zaměstnanec ve zkušební době. Zaměstnavatel má ale právo zamítnout žádost o dovolenou z vážných provozních důvodů, a to i v případě, že je zaměstnanec ve zkušební době. Mezi takové důvody patří například neočekávaná událost, kterou nebylo možné předvídat, nebo pokud by nepřítomnost zaměstnance vážně ohrozila chod firmy. Vždy je ale nutné, aby zaměstnavatel svůj nesouhlas s čerpáním dovolené písemně zdůvodnil.

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Zkušební doba je specifickým obdobím na začátku pracovního poměru, které má své zvláštnosti i co se týče dovolené. Během zkušební doby totiž zaměstnanci nevzniká nárok na dovolenou v plném rozsahu. Zákoník práce stanoví, že za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru, ve kterém zaměstnanec odpracoval alespoň 15 dnů, vzniká nárok na jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Pokud tedy zaměstnanec nastoupí do práce například 1. března a zkušební doba je sjednána na tři měsíce, nárok na dovolenou mu vznikne až od 1. června. Zaměstnavatel ale může zaměstnanci dovolenou během zkušební doby umožnit i dobrovolně, a to i v rozsahu delším, než na kolik by mu z poměrného výpočtu náleželo. Zaměstnanec a zaměstnavatel se také mohou dohodnout na čerpání dovolené v průběhu zkušební doby, a to i v případě, že by na ni zaměstnanec zatím neměl ze zákona nárok. Je však důležité pamatovat na to, že pokud by byl pracovní poměr v průběhu čerpání dovolené ukončen ve zkušební době, musel by zaměstnanec poměrnou část dovolené vrátit.

Dovolená a odstupné

Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru, které s sebou přináší některé odlišnosti, a to i v oblasti dovolené. Zaměstnanec má během zkušební doby nárok na dovolenou za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci. To znamená, že mu za každý měsíc trvání pracovního poměru vzniká poměrná část dovolené za kalendářní rok. Za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru přísluší zaměstnanci jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok. V praxi to znamená, že pokud má zaměstnanec nárok na 4 týdny dovolené a zkušební doba trvá 3 měsíce, vznikne mu nárok na 1 týden dovolené. Důležité je zmínit, že dovolená se nezaokrouhluje nahoru, a proto pokud zaměstnanci vznikne nárok například na 1,5 dne dovolené, bude mu umožněno čerpat pouze 1 den. Zbývající 0,5 dne mu zanikne. V případě ukončení pracovního poměru během zkušební doby nemá zaměstnanec nárok na poměrnou část dovolené, pokud ji již dříve nevyčerpal. Odstupné se během zkušební doby neposkytuje, a to ani v případě, že je pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnavatele.

Odpočinek během zkušební doby? Jako ochutnávka svobody předtím, než se ponoříte do práce.

Zdeněk Dvořák

Nejčastější dotazy

Má zaměstnanec ve zkušební době nárok na dovolenou?

Nárok na dovolenou Během zkušební doby Po zkušební době
Dny dovolené za kalendářní rok Poměrná část z celkového nároku dle odpracované doby Závisí na délce pracovního poměru a kolektivní smlouvě, minimálně 20 dní
Nárok na dovolenou po 1 měsíci Ano, poměrná část Ano, poměrná část

Ano, i zaměstnanec ve zkušební době má ze zákona nárok na dovolenou.

Kolik dní dovolené náleží zaměstnanci ve zkušební době?

Zaměstnanci ve zkušební době náleží poměrná část dovolené. Za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru má zaměstnanec nárok na 1/12 dovolené za kalendářní rok.

Může mi zaměstnavatel zkušební dobu prodloužit, když jsem byl na dovolené?

Ne, zkušební doba se neprodlužuje o dobu čerpání dovolené. Délka zkušební doby je pevně stanovena v pracovní smlouvě a zákoník práce neumožňuje její prodloužení z důvodu čerpání dovolené.

Může mi zaměstnavatel dát výpověď během dovolené ve zkušební době?

Ano, i během dovolené ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec dát výpověď z pracovního poměru. Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení výpovědi, a to i v případě, že je zaměstnanec v době doručení na dovolené.

Užitečné odkazy

Pro bližší informace k tématu zkušební doby a dovolené se můžete obrátit na tyto zdroje:

Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.): V zákoníku práce naleznete veškeré zákonné informace týkající se zkušební doby, dovolené a dalších aspektů pracovního práva.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR: Na webových stránkách ministerstva naleznete aktuální informace, metodické pokyny a odborné články k tématu pracovního práva.

Českomoravská konfederace odborových svazů: Odborové svazy poskytují poradenství a podporu zaměstnancům v oblasti pracovního práva, včetně problematiky zkušební doby a dovolené.

Veřejný ochránce práv (ombudsman): V případě, že se domníváte, že došlo k porušení vašich práv v souvislosti se zkušební dobou nebo dovolenou, můžete se obrátit na ombudsmana.

Pamatujte, že získání informací z relevantních a důvěryhodných zdrojů je klíčové pro správné pochopení vašich práv a povinností v rámci pracovního poměru.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: práce