Zalehlé ucho? Tyhle triky vám uleví!

Co Dělat Se Zalehlým Uchem

Příčiny zalehlého ucha

Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, může mít různé příčiny. Často se jedná o banální problém, který odezní sám, jindy ale může signalizovat vážnější onemocnění. Mezi nejčastější příčiny zalehlého ucha patří změny tlaku při cestování letadlem nebo jízdě autem do kopce. V tomto případě se Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem a vyrovnává tlak, nestačí přizpůsobit rychlým změnám. Zalehlé ucho může být také příznakem nachlazení, rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Hlen, který se v těchto případech tvoří, může ucpat Eustachovu trubici a znemožnit tak vyrovnání tlaku. Mezi další příčiny patří ušní maz, cizí těleso v uchu, alergie, ale i vážnější onemocnění, jako je zánět středního ucha nebo akustický neurinom. Pokud zalehnutí ucha trvá déle než dva dny, je doprovázeno bolestí, výtokem z ucha, horečkou nebo závratí, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Domácí léčba

Zalehlé ucho, často doprovázené pocitem tlaku, svěděním nebo mírným oslabením sluchu, je běžným problémem, který málokdy signalizuje vážnější onemocnění. Naštěstí existuje několik jednoduchých domácích metod, které vám mohou přinést úlevu.

Polykání nebo žvýkání žvýkačky může pomoci otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí krku, a tím vyrovnat tlak v uchu.

Dalším účinným trikem je Valsalvův manévr. Zhluboka se nadechněte, zacpěte si nos a jemně se snažte vydechnout nosem, jako byste se snažili smrkat. Důležité je nefoukat příliš silně, abyste si nepoškodili ušní bubínek.

Inhalace páry z horké sprchy nebo nad miskou s horkou vodou s kapkou eukalyptového oleje může také uvolnit ucpaný nos a Eustachovu trubici. Pokud je zalehnutí ucha způsobeno změnou nadmořské výšky, zkuste cucat bonbón nebo pít po doušcích vodu během vzletu a přistání letadla.

Pamatujte, že pokud domácí léčba nezabírá do dvou dnů, nebo pokud se u vás objeví horečka, bolest ucha nebo výtok z ucha, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zalehlé ucho může být nepříjemné, ale často se dá snadno vyřešit. Zkuste polknout, zývat nebo žvýkat žvýkačku, abyste otevřeli Eustachovu trubici a vyrovnali tlak v uchu.

Radomír Novotný

Polykání a zívání

Polykání a zívání aktivují svaly v oblasti středního ucha, které pomáhají otevírat Eustachovu trubici. Tato trubice spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku mezi středním uchem a okolním prostředím. Zalehlé ucho často vzniká právě kvůli ucpané Eustachově trubici, například při nachlazení nebo alergii. Polykání slin, žvýkání žvýkačky nebo zívání může pomoci otevřít Eustachovu trubici a obnovit tak normální tlak ve středním uchu, což přinese úlevu od nepříjemného tlaku a pocitu zalehnutí. Pokud se vám ucho nepodaří uvolnit, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučily závažnější příčiny.

Žvýkačka pro uvolnění

Žvýkání žvýkačky může být překvapivě účinným pomocníkem, pokud vás trápí zalehlé ucho. Žvýkací pohyby aktivují svaly v uchu a čelisti, což pomáhá otevírat Eustachovu trubici. Tato trubice spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku v uchu. Když je Eustachova trubice ucpaná nebo zablokovaná, například při nachlazení nebo alergii, může dojít k nepříjemnému pocitu zalehnutí. Žvýkání žvýkačky může pomoci tuto trubici otevřít a obnovit tak normální proudění vzduchu. Pro dosažení nejlepších výsledků zkuste žvýkat žvýkačku bez cukru, abyste chránili své zuby.

Teplý obklad

Teplý obklad přiložený na zalehlé ucho může přinést úlevu od nepříjemného tlaku a bolesti. Teplo pomáhá uvolnit Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu. Pokud je tato trubice ucpaná nebo zúžená, může to vést k pocitu zalehnutí ucha. Teplý obklad zvyšuje prokrvení v oblasti ucha a podporuje tak průchodnost Eustachovy trubice. Můžete použít nahřátý ručník, termofor nebo sáček s teplou rýží. Důležité je, aby obklad nebyl příliš horký, abyste si nepopálili pokožku. Přikládejte ho na ucho po dobu 10-15 minut, několikrát denně, dokud se vám neuleví. Kromě teplého obkladu existují i další tipy, jak si poradit se zalehlým uchem, jako je žvýkání žvýkačky, polykání nebo zívání. Pokud potíže přetrvávají déle než dva dny, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Metoda Účinnost Rychlost Poznámky
Polykání a zívání Střední Rychlá Pomáhá otevřít Eustachovu trubici.
Žvýkání žvýkačky Střední Rychlá Podobný efekt jako polykání.
Valsalvův manévr Vysoká Rychlá Vyžaduje opatrnost, může poškodit ušní bubínek.
Nosní sprej s mořskou vodou Nízká až střední Pomalá Pomáhá uvolnit hleny.

Nosní sprej

Nosní spreje s obsahem oxymetazolinu nebo xylometazolinu patří mezi sympatomimetika, která stahují cévy v nose a pomáhají tak uvolnit otok sliznice. Použití nosního spreje může být nápomocné i při zalehlém uchu, jelikož uvolnění nosní sliznice může vést k uvolnění tlaku v Eustachově trubici, která spojuje nosohltan se středním uchem. Důležité je ale pamatovat na to, že nosní spreje by se neměly používat dlouhodobě. Při delším užívání hrozí vznik závislosti a také poškození nosní sliznice. Pokud se vám ucho neodlepí do 2-3 dnů, nebo pokud máte jiné příznaky, jako je bolest ucha, výtok z ucha, horečka, nebo závratě, vyhledejte lékaře. Zalehlé ucho může být příznakem vážnějšího onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu.

co dělat se zalehlým uchem

Léky proti bolesti

Léky proti bolesti dostupné bez předpisu, jako je paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci zmírnit bolest a tlak spojený se zalehlým uchem. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a poradit se s lékařem nebo lékárníkem, pokud si nejste jisti, jaký lék je pro vás vhodný, zejména pokud máte jiné zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky. Léky proti bolesti řeší pouze příznaky a neřeší základní příčinu zalehlého ucha. Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dní nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Vyvarujte se foukání nosu

Zalehlé ucho dokáže potrápit. Často je doprovodným jevem nachlazení nebo alergie. I když je lákavé se silou vysmrkat a ulevit tak tlaku v uších, silně smrkat se nedoporučuje. Foukáním nosu pod tlakem si můžete poškodit ušní bubínek nebo zavést infekci do středního ucha. Raději zkuste jiné metody, které ucho šetrně uvolní.

Kdy navštívit lékaře

Zalehlé ucho dokáže být velmi nepříjemné a zkomplikovat běžné fungování. Většinou se nejedná o nic vážného a ucho se samo od sebe zprůchodní. Někdy je ale na místě vyhledat lékařskou pomoc. Kdy byste se tedy měli se zalehlým uchem vydat k lékaři? Pokud se vám ucho nepodaří uvolnit běžnými metodami, jako je zívání, polykání nebo žvýkání, a zalehnutí trvá déle než 24 hodin, je vhodné navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud zalehnutí ucha doprovází další příznaky, jako je bolest ucha, výtok z ucha, horečka, závrať nebo ztráta sluchu. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější problém, který vyžaduje odborné ošetření. Pamatujte, že včasná návštěva lékaře může předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Prevence zalehnutí uší

Zalehnutí uší, odborně nazývané také ucpané uši nebo Eustachova trubice, je běžný a nepříjemný stav. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak mu předcházet. Dodržování správné hygieny nosu je zásadní. Pravidelné proplachování nosu slanou vodou pomáhá udržovat nosní průchody čisté a snižuje riziko infekcí, které mohou vést k zalehnutí uší. Stejně důležité je vyhýbat se alergenům, jako je prach, pyl a zvířecí srst, které mohou drzdit Eustachovu trubici a způsobit její zablokování. Pokud trpíte alergiemi, poraďte se s lékařem o vhodných lécích. Kouření a pobyt v zakouřeném prostředí také zvyšují riziko zalehnutí uší, proto se snažte těmto situacím vyhýbat. Při cestování letadlem nebo jízdě autem do hor je důležité vyrovnávat tlak v uších. Žvýkání žvýkačky, polykání nebo zívání pomáhá otevírat Eustachovu trubici a vyrovnávat tlak. Pokud trpíte častým zalehnutím uší, je vhodné navštívit lékaře, který vyloučí závažnější zdravotní problémy.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: Zdraví